Mölln’deki ırkçı kundaklamanın 23. yıl dönümü

anıları canlı tutma mücadelesi
das erinnern erkämpfen
reclaim and remember
Αγώνας εις Μνήμη

Anmak aynı zamanda şiddeti hatırlamaktır. Ve bu, şiddet yapılarını görünür kılar. Bu toplumu şekillendiren, kışkırtıcı konuşmaları, pogromları ve cinayetleri mümkün kılan yapıları. Sağ, ırkçı, ve Neonazi yapılarını. Geçmişin yapılarını. Bugünün yapılarını.

Arslan ailesinin evi 23.11.1992’de Neofaşistler tarafından Molotof kokteyli atılarak kundaklandı. Bu saldırıda 10 yaşındaki Yeliz Arslan, 14 yaşındaki Ayşe Yılmaz ve 51 yaşındaki Bahide Arslan öldürüldü. Başka aile üyeleri kısmen ağır biçimde yaralandı. Neonaziler daha önce Ratzeberger Straße 13 adresinde yine Türklerin oturduğu bir evi ateşe vermişlerdi. Ev sakinlerinden dokuzu ağır yaralanmıştı.

Sağ kışkırtma, mevcut ve planlanmış mülteci yurtlarına ve mültecilere yapılan saldırılar 2015’te yine günlük olay haline geldi. Irkçı ve Neonazi saldırılarının kurbanları ve bu saldırılardan kurtulanlar bunu günlük ırkçılık olarak tanımlıyorlar. Bazen durumlarının nasıl olduğunu açıkça anlatıyorlar. O zaman ve şimdi. Kendilerini ifade edecek ortam yaratıp cevap talep ediyorlar.

Onun için dayanışma demek mağdurlarla bir araya gelmektir. Günlük hayatta, eşit düzeyde. Fikir alış verişi niyetiyle, dinleme iteği ve açık yüreklilikle. Kalıplaşmış bir mağdur yok. Birçok deneyim ve öykü var. Çok yaralanma var. Çok istek ve ihtiyaç. Çok bakış açısı. Bunlar dinlenmeli. Yalnızlıktan çıkarıp bir araya getirmeli ve ağlar oluşturmalı. Bununla anma, hatırlama yaklaşımları yaratmak için. Farklı biçimlerde hep beraber.
Anıları canlı tutma mücadelesi – yapılanı, unutulanı, susulanı, hasır altı edileni, nedenlerini ve sonuçlarını, öncesini ve sonrasını. Bu talepler dün olduğu gibi bugün de güncel.
Yapılacak çok şey var.

“1992 yılında Mölln’deki ırkçı kundaklamayı anmak için arkadaş çevresi”, Arslan ailesi, ailenin dostları ile farklı antifaşist ve antiırkçı grup üyesi bireylerden oluşmaktadır.

Anma toplantıları:
7 Kasım 2015, Cumartesi günü
“Möllner Rede im Exil”
Konuşmacılar:
10 Haziran 1944 yılında yunan köyü Distamo’daki SS katliamından kurtulan Argyris Sfountouris
ve
Arslan ailesi üyeleri
Yer: Bremen Tiyatrosu fuayesi
Başlama saati: 16:00
Adres: Goetheplatz 1-3, 28203 Bremen

23 Kasım 2015, Pazartesi günü
“Reclaim and Remember”
Bahide ve Yeliz Arslan ile Ayşe Yılmaz için herkese açık anma
Yer: Bahide Arslan Evi’nin önü
Başlama saati: 15:00
Bitiş saati: 19:00
Adres: Mühlenstraße 9, Mölln

27 Kasım 2015, Cuma günü
„Reclaim and Remember“
Irkçı ve Neonazi saldırlarının kurbanlarıyla dayanışma konseri. Katılanlar: Neonschwarz; Refpolk, Daisy Chain, Miss Zebra, Kronstadt ve DJ KaiKani; Onejiru, Melanie Wharton ile Chassy Wezar
Yer: Schlachthof, Bremen
Başlama saati: 20:00
Adres: Findorffstr. 51, 28215 Bremen