Mölln Konuşması Sürgünde

Reclaim & Remember

„BİZ HER ZAMAN ORDA OLACAĞIZ.“

Mölln’deki Irkçı Kundaklamanın 25. Yılı Anma Etkinliği

BAHİDE ARSLAN, AYŞE YILMAZ VE YELİZ ARSLAN’IN ANISINA

„MÖLLN KONUŞMASI SÜRGÜNDE“ 2017

19. Kasım 2017, Pazar günü, Saat 16:00, Berlin
Hebbel am Ufer (HAU1) Stresemannstr. 29, 10963 Berlin

KONUŞMACILAR:
Esther Bejarano (Auschwitz-Sağ Kalan ve Aktif Antifaşist)
Arslan ve Yılmaz Ailesi Fertleri

23 Kasım 2017 Mölln´deki ırkçı kundaklamaların 25. Yılı. 1992 de iki tanınmış Neo Nazi, Arslan ailesinin Mölln’deki evini ateşe verererek, sonucunda 51 yaşındaki Bahide Arslan‘ı, 10 yaşındaki Yeliz Arslan‘ı ve 14 yaşındaki Ayşe Yılmaz‘ı katletdiler. Ailenin diğer fertleri kısmen ağır yaralandı. Aynı iki Neo Nazi, bu saldırıdan önce, Mölln’de Türkiye’den gelen bireylerin yaşadığı başka bir evi daha kundaklamıştılar. Evde yaşayanların dokuzu ağır yaralı idiler. Eylemlerin ırkçı arka planı oldukça aşikar olsa da, soruşturmayı yürüten makamlar öncelikli olarak saldırıdan etkilenen Arslan ailesine odaklandılar. Aile, üzüntüsünün yanı sıra, bu şüphelerin baskısı altında kaldı, böylece kurbanlar faillere dönüştürüldü.

Dört yıl boyunca Arslan Ailesi ve „Mölln 1992 ırkçı kundaklama suikastini anan Arkadaş Çevresi“ tarafından düzenlenen „Mölln konuşması“, Mölln’deki resmi anma etkinliklerinin bir parçası olmuştu. 2013 yılında bu konuşma Mölln şehrinin resmi anma programından çıkarıldı. Konuşma her zaman toplumsal ırkçılığa ve Neo-faşizme karşı ışık tutmuştur.

O günden itibaren Arslan Ailesi ve „Arkadaş Çevresi” tarafından değişik şehirlerde „Mölln Konuşması Sürgünde“ („Möllner Rede im Exil“) etkinlikleri gerçekleştirilmekte. 25.Yılında, Mölln konuşması, „Burak Bektaş Cinayetini Aydınlatma İnisiyatifi“ ile birlikte Berlin’de düzenleniyor.

Mücadele ile Anma -Yaşananları, Unutulanları, Söylenmeyenleri, Üstü-Örtüleri, Nedenleri ve Sonuçlarını, Ondan Öncesini ve Sonrasını. Bu taleplerdir halen var olan.

Flyer Gedenkveranstaltungen 2017